Kokë inox ovale
  1. Fillimi » produktet » Montimi i tubave prej çeliku inox » Montimi i tubit të kokës » Kokë ovale prej çeliku inox
Kokë inox ovale

Kokë inox ovale

Një kokë ovale prej çeliku inox është një pajisje e zakonshme tubash që përdoret për të vulosur fundin e një tubi. Përdoret për të mbyllur dhe mbrojtur tubin duke lidhur kapakun me fijet e jashtme të tubit. Ovalet e kokës prej çeliku inoks zakonisht prodhohen nga materiale çeliku inox, të tilla si çelik inox 304 ose 316. Çelik inox ka rezistencë të shkëlqyer korrozioni ndaj oksidimit, korrozionit dhe mjediseve me temperaturë të lartë, duke e bërë atë shumë të përshtatshëm për një sërë aplikimesh industriale dhe komerciale.

Masat
1/2"-48" seamless,50“-110”welded
standard
ANSI B16.9, MSS SP 43, DIN28011, EN10253-4, GOST17379, JIS B2313, MSS SP 75, etj.
trashësi muri
SCH5S, SCH10S, SCH10, SCH40S, STD, XS, XXS, SCH20,SCH30,SCH40, SCH60, SCH80, SCH160, XXS etj.
Shërbimet

Çfarë është a Koka ovale?

Koka Oval është një pajisje që përdoret për të mbyllur fundin e një tubi. Zakonisht është bërë nga materiali inox i cili është rezistent ndaj korrozionit dhe forcë të lartë. Koka Oval është projektuar për të siguruar vulosjen dhe sigurinë e fundit të tubacionit.

Emri i produktit Koka ovale
Masat 1/2″-48″ seamless,50“-110”welded
standard ANSI B16.9, MSS SP 43, DIN28011, EN10253-4, GOST17379, JIS B2313, MSS SP 75, etj.
trashësi muri SCH5S, SCH10S, SCH10, SCH40S, STD, XS, XXS, SCH20,SCH30,SCH40, SCH60, SCH80,

SCH160, XXS etj.

Tipi Koka elipsoidale, kapaku i fundit i tubit, koka e rezervuarit, koka e enës me presion, etj.
fund fundi i pjerrët/BE/butweld
Sipërfaqe turshi, rrotullim me rërë, ndriçim, i lëmuar mat, i lëmuar me pasqyrë
 

 

 

material

Çelik inox: A403 WP304/304L, A403 WP316/316L, A403 WP321, A403 WP310S,

A403 WP347H, A403 WP316Ti, A403 WP317, 904L, 1.4301,1.4307,1.4401,1.4571,1.4541,

254 Mo dhe etj.

Çelik inox dupleks: UNS31803, SAF2205, UNS32205, UNS31500, UNS32750, UNS32760,

1.4462,1.4410,1.4501 etj.

Aliazh nikel: inconel600, inconel625, inconel690, incoloy800, incoloy 825, incoloy 800H, C22,

C-276, Monel400, Alloy20 etj.

Aplikacion Industria petrokimike; industria e avionit dhe e hapësirës ajrore; industria farmaceutike; shkarkimet e gazit;

termocentrali; ndërtimi i anijeve; trajtimi i ujit, etj.

Përparësitë stok i gatshëm, kohë më e shpejtë e dorëzimit; e disponueshme në të gjitha madhësitë, e personalizuar; cilësi e lartë

Standardi i zbatimit për Koka ovales

Më poshtë janë disa shembuj të ovaleve të zakonshme të kokës që zbatohen në vende të ndryshme:

ANSI/ASME:ANSI/ASME B16.9, ANSI/ASME B16.11, ANSI/ASME B16.28, etj.

EN: EN 10253-4, EN 10241, etj

DIN: DIN 2617, DIN 2618, etj

JIS: JIS B2311, JIS B2312, etj

Koka ovale 1

Koka ovale Fushqime

1. Rezistenca ndaj korrozionit: Ovalet e kokës janë bërë nga materiali inox, i cili ka rezistencë të mirë korrozioni. Është në gjendje t'i rezistojë një game të gjerë kimikatesh, duke përfshirë acidet, alkalet dhe kripërat, duke e bërë atë të shfaqë qëndrueshmëri të shkëlqyer në mjedise të vështira.

2. Forca e lartë: Ovalet e kokës karakterizohen nga forca dhe ngurtësia e lartë dhe mund t'i rezistojnë presioneve dhe ndikimeve të caktuara. Kjo i mundëson atij të arrijë mbyllje të besueshme fundore në sistemin e tubacioneve, duke siguruar funksionimin e sigurt të tubacionit.

3. Mbyllja e mirë: Koka Oval e cila është e kombinuar fort me fundin e tubit për të siguruar mbylljen efektive të tubit. Pajisja mund të parandalojë në mënyrë efektive rrjedhjen e lëngjeve, përhapjen e gazit, papastërtitë dhe dëmtimet e tjera në tubacion, duke siguruar kështu integritetin dhe funksionimin e besueshëm të tubacionit.

4. Lehtë për t'u instaluar dhe mirëmbajtur: instalimi dhe heqja e ovalit të kokës është relativisht e thjeshtë dhe mund të kryhet shpejt. Kjo siguron lehtësi për mirëmbajtjen dhe riparimin e sistemit të tubacioneve, zvogëlon kohën e ndërprerjes dhe ul kostot e punës për punëtorët.

5. Madhësi dhe forma të ndryshme: Ovalet e kokës janë të disponueshme në madhësi dhe forma të ndryshme për të përmbushur nevojat e sistemeve të ndryshme të tubacioneve. Ne mund të ofrojmë diametra të ndryshëm tubash, trashësi muri dhe pajisje sipas nevojave tuaja.

Në përgjithësi, ovalet e kokës ofrojnë rezistencë ndaj korrozionit, forcë të lartë, mbyllje të mirë, lehtësi në instalim dhe mirëmbajtje, duke i bërë ato ideale për një gamë të gjerë aplikimesh industriale.

Koka ovale 2

Cilat janë përdorimet e Koka ovales?

1. Mbyllja e skajit të tubacionit: Fundi i sistemit të tubacionit vuloset me ovale të kokës për të parandaluar rrjedhjen e lëngut ose gazit. Përdoret gjerësisht në sistemin e naftës, kimikateve, përpunimit të ushqimit dhe kështu me radhë.

2. Përfundimi dhe bllokimi i tubacionit: Në rast të ndërprerjes së përkohshme ose të përhershme të sistemit të tubacionit, Ovalet e kokës mund të përdoren për të mbyllur tubin për të parandaluar hyrjen e lëndëve të huaja dhe për të ndaluar rrjedhën e lëngut.

3. Riparimi dhe mirëmbajtja e tubacionit: Gjatë riparimit, riparimit ose pastrimit të tubacioneve, është e mundur mbyllja e njërës skaj të tubit me mbulesë tubi inox, në mënyrë që të garantohet siguria e zonës së punës dhe integriteti i tubin.

4. Testimi dhe vënia në punë e tubacionit: Gjatë ndërtimit ose zgjerimit të sistemit të gazsjellësit, është e mundur të përdoren Head Ovals gjatë fazës së testimit dhe vënies në punë për t'u siguruar që janë kryer kontrollet dhe rregullimet e nevojshme përpara se tubacioni të funksionojë normalisht.

5. Enët dhe rezervuarët me presion: Ovalet e kokës përdoren gjerësisht në prodhimin e enëve nën presion dhe rezervuarëve për të mbyllur vrimat e hyrjes dhe daljes së kontejnerit, për ta mbajtur kontejnerin të mbyllur dhe të sigurt.

6.Këmbyesit e nxehtësisë dhe lidhjet e pajisjeve: Në shkëmbyesit e nxehtësisë dhe objektet e tjera, përdorimi i kapakëve prej çeliku inox për të lidhur tubat me pajisjet, duke siguruar një mbyllje dhe lidhje të sigurt.

Në përgjithësi, ovalet e kokës luajnë një rol jetik në instalimin, mirëmbajtjen, testimin dhe përfundimin e sistemeve të tubacioneve për t'u siguruar që sistemet e tubacioneve funksionojnë në mënyrë të sigurt, të qëndrueshme dhe të besueshme.

Koka ovale 3

Cilat janë llojet e Koka ovales?

Ekzistojnë lloje të ndryshme të ovaleve të kokës, dhe llojet e zakonshme përfshijnë si më poshtë:

1.Ovalet e kokës së salduar: Ky lloj ovali i kokës lidhet në fund të tubit me metodën e saldimit. Mund të jetë një bashkim i salduar ose bashkim i qetë me vulosje të mirë dhe forcë strukturore.

2. Ovalet e kokës me filetim: Këto ovale të kokës kanë fije të brendshme ose të jashtme dhe mund të filetohen për t'u lidhur me fijet e tubit. Ato mund të jenë të veglave ose të vidhosura me dorë për të siguruar një zgjidhje mbyllëse të lëvizshme.

3. Ovalet e kokave të falsifikuara: Këto ovale me kokë janë bërë përmes një procesi falsifikimi dhe ofrojnë rezistencë të lartë dhe rezistencë ndaj presionit. Zakonisht përdoret në aplikime me presion të lartë dhe temperaturë të lartë si industria e naftës, kimike dhe energjetike.

4. Ovalet e kokës me mbyllje me presion: Ky lloj ovali i kokës përdor një mekanizëm mbyllës presioni për të siguruar tubin duke ushtruar presion mbi të. Ai ofron zgjidhje të shpejta, të sigurta dhe të besueshme mbylljeje për aplikacionet që duhet të hapen dhe mbyllen shpesh.

Koka ovale 4

Procesi i prodhimit të Koka ovale

Procesi i prodhimit të ovaleve të kokës përfshin: përgatitjen e materialit, procesin e formimit, trajtimin e sipërfaqes, inspektimin dhe kontrollin e cilësisë, shënjimin dhe paketimin.

Koka ovale 7

Dallimi midis Koka ovales  CArbon Szhvishem Koka ovale

1. Materiali: Ovalet e kokës janë bërë nga materiale çeliku inox, si 304, 316L, dhe kanë veti të shkëlqyera rezistente ndaj korrozionit. Nga ana tjetër, ovalet e kokës së karbonit janë bërë prej çeliku të karbonit, për shembull, ASTM A234 WPB dhe të ngjashme , dhe janë me forcë të lartë.

2. Rezistenca ndaj korrozionit: Koka Oval ka rezistencë të mirë korrozioni, mund t'i rezistojë acidit, alkalit, kripës etj. Është i aplikueshëm në mjedise të lagura, gërryese. Koka Oval e karbonit është më pak rezistente ndaj korrozionit dhe oksidimit në mjediset gërryese.

3. Forca dhe fortësia: Oval i kokës së karbonit është i fortë dhe i fortë, i përshtatshëm për aplikimin e aplikimeve me presion të lartë dhe temperaturë të lartë. Nga ana tjetër, ovalet e kokës janë më fleksibël dhe kanë forcë dhe fortësi më të ulët, kështu që mund të përdoren në industrinë e përgjithshme.

4.Çmimi: Në përgjithësi, kostoja e ovalit të kokës së karbonit është më e ulët se ajo e kokës ovale, dhe kostoja e çelikut të karbonit është relativisht e ulët.

5.Aplikimi: Mbulesa ovale e kokës aplikohet gjerësisht në fushat e kimikateve, vajit, përpunimit të ushqimit etj. Ovalet e kokës së karbonit përdoren gjerësisht në mjediset e industrisë së përgjithshme, për shembull, petrokimike, ndërtimin e anijeve, energjinë etj.

Në përgjithësi, ovalet e kokës kanë rezistencë superiore ndaj korrozionit dhe janë të përshtatshme për mjedise rezistente ndaj korrozionit, ndërsa ovalet e kokës së karbonit kanë forcë të lartë dhe janë të përshtatshme për aplikime të zakonshme në industri. Në zgjedhje, është e nevojshme të zgjidhni zgjedhjen e duhur sipas mjedisit specifik të aplikimit, kërkesës mediatike dhe buxhetit.

Koka ovale 5

Masat paraprake për përdorimin e Koka ovales

1. Zgjedhja e materialit: Sigurohuni që të zgjidhni llojin e duhur të çelikut inox, si 304, 316L, e kështu me radhë, për të përmbushur kërkesat e rezistencës ndaj korrozionit dhe mjedisit.

2. Madhësia dhe specifikimi: Sipas diametrit, trashësisë së murit dhe metodës së lidhjes së tubit, zgjidhni madhësinë dhe madhësinë e duhur të tubit për t'u siguruar që është në përputhje me tubin.

3. Mënyra e instalimit: Sipas llojit dhe mënyrës së lidhjes së Head Oval, duhet të zgjidhet mënyra e duhur e instalimit, për shembull, saldimi, lidhja me vidë, etj. Ndiqni procedurat dhe specifikimet e duhura të instalimit për të siguruar cilësinë e instalimit dhe vulosjes .

4.Kontrolli i vulosjes: Pas instalimit të mbulesës ovale të kokës, sigurohuni që fundi i tubit të jetë i mbyllur mirë. Kjo mund të kontrollohet me anë të testeve të presionit ose metodave të tjera të përshtatshme.

5. Kufizimet e temperaturës dhe presionit: Jini të vetëdijshëm për kufijtë e temperaturës dhe presionit të ovaleve të kokës dhe sigurohuni që ato të jenë në intervalin e duhur për të shmangur dështimin ose rrjedhjen e materialit.

6. Shënim për mjetet gërryese: Megjithëse çeliku inox ka një veti të mirë rezistente ndaj korrozionit, ai mund të ndikohet nga disa acide të forta, alkale ose kripëra. Në trajtimin e mediave gërryese, duhet t'i kushtohet vëmendje ndikimit të tyre në çelik inoks dhe të duhur miratohen masa mbrojtëse.

7. Inspektimi dhe mirëmbajtja e rregullt: Inspektoni periodikisht gjendjen e ovaleve të kokës për t'u siguruar që ato janë të mbyllura dhe të plota. Në rast dëmtimi, korrozioni ose rrjedhjeje, është e nevojshme të merren masa riparimi ose zëvendësimi në kohë.

Ju lutemi vini re se këto janë masa paraprake të përgjithshme dhe se udhëzimet specifike të përdorimit dhe instalimit duhet të kryhen në përputhje me kërkesat specifike të produktit dhe aplikimit dhe në përputhje me rekomandimet përkatëse të prodhuesit dhe standardet e industrisë.

Koka ovale 6

Gnee Steel-Gnee Steel Export Stainless Steel Company

  • Ekipi ynë i shërbimit ndaj klientit është këtu për t'ju ndihmuar 24/7.
  • Mostra falas, e personalizueshme, stok i madh
  • Çfarëdo që ju nevojitet, ne jemi këtu për ju.