321 Pllakë inox me trashësi mesatare
  1. Fillimi » produktet » 321 Pllakë inox me trashësi mesatare
321 Pllakë inox me trashësi mesatare

321 Pllakë inox me trashësi mesatare

321 Pllaka inox me trashësi mesatare i referohet pllakave inox me trashësi 4-25 mm. Është i njohur për rezistencën e shkëlqyer ndaj korrozionit, forcën e lartë, rezistencën ndaj shkallëzimit dhe saldueshmërinë e mirë. Kjo siguron që pjata të hyjë në një mori industrish, duke përfshirë sektorët e prodhimit, ndërtimit, inxhinierisë, hapësirës ajrore, përpunimit kimik, përpunimit të ushqimit dhe automobilave. Nëse keni nevojë për pllaka çelik inox 321 me trashësi mesatare, mirëpresim të kontaktoni Gnee për më shumë detaje tani!

Lëndë e parë
pllakë inox
Procesi i prodhimit
rrotullim i nxehtë / rrotullim i ftohtë
Trashësia
4 - 25 mm
Shërbimet

Çfarë është pllaka inox me trashësi mesatare?

Në përgjithësi, 321 çelik inox pjatë të mesme të trashë i referohet 321 pllaka çeliku inox me trashësi 4-25 mm.

321 Specifikimet e pllakës prej çeliku të mesëm të trashë

standard DIN, JIS, AISI, ASTM, GB, BS
Klasë 321
Trashësia 4-25 mm
Gjerësi 600 - 1500 mm
Gjatësi 800 - 2000 mm
Teknika të mbështjellë të nxehtë dhe të mbështjellë të ftohtë
Sipërfaqe 2B, 2D, BA, NR. 1, NR. 4, NR. 8, 8K, pasqyrë, e stampuar, linjë flokësh, rërë, e lëmuar, e krehur, mulli, gravurë, etj.
Customization I pranueshëm
paketë paketë standarde për eksport të detajuar

321 Procesi i prodhimit të pllakave prej çeliku të mesëm të trashë

321 pjatë e mesme e trashë inox zakonisht përpunohet nga që përsëritet teknikë në pllaka të rënda çeliku inox. Ai përfshin rrotullimin e nxehtë dhe të ftohtë.

1. Rrotullim i nxehtë

Billet do të nxehet në një temperaturë të caktuar për t'u prodhuar gjatë procesit të rrotullimit të nxehtë. Procesi i prodhimit përfshin:

Përgatitja e biletave - futja në furrë - ngrohje - turshi - pjekje - rrotullim - ngrohje - pjekje - rrotullim (hera e dytë) - përmasa - rregullim - nivelim - ftohje - ekzaminim - testim - paketim - pritje për shitje

2. Rrokullisja e ftohtë

Duke përdorur pllakën e mbështjellë të nxehtë 321 me trashësi mesatare, si nënshtresë, ajo zakonisht rrotullohet në temperaturën e dhomës. Pllaka me trashësi mesatare prej çeliku të mbështjellë të ftohtë 321 ka një përfundim më të ndritshëm, madhësi më të saktë dhe aftësi më të mirë përpunimi se 321 pllaka çeliku inox të mbështjellë të nxehtë me trashësi mesatare.

Rrotullimi i nxehtë kundër rrotullimit të ftohtë

321 Vetitë e pllakës së trashë prej çeliku të mesëm

Kjo pjatë ka disa veti të dukshme që e bëjnë atë një zgjedhje popullore në industri të ndryshme. Këto veti përfshijnë:

1. Rezistencë e shkëlqyeshme ndaj korrozionit

Një nga avantazhet kryesore të pllakës inox 321 me trashësi mesatare është rezistenca e saj e jashtëzakonshme ndaj korrozionit. Kjo aliazh, që përmban titan, shërben për të stabilizuar materialin kundër reshjeve të karbitit të kromit, duke parandaluar korrozionin ndërgranular. Rrjedhimisht, ai mund t'i rezistojë ekspozimit ndaj mjediseve gërryese, si acidet, alkalet dhe gazrat me temperaturë të lartë, duke e bërë atë jashtëzakonisht të përshtatshëm për aplikime në përpunimin kimik, rafinimin e naftës dhe prodhimin e energjisë.

2. Rezistencë e lartë e nxehtësisë

Ai shfaq rezistencë të shkëlqyer ndaj nxehtësisë, duke i mundësuar kështu të ruajë vetitë e tij mekanike edhe në temperatura të larta. Me një temperaturë maksimale funksionimi prej 900°C (1652°F), mund të përballojë mjedise me temperaturë të lartë pa ndonjë humbje të konsiderueshme të forcës ose deformimit. Ky atribut i lavdërueshëm e bën atë ideal për aplikime në shkëmbyesit e nxehtësisë, komponentët e furrave dhe sistemet e shkarkimit në industrinë e automobilave dhe hapësirës ajrore.

3. Fortësi dhe qëndrueshmëri e madhe

Fortësia dhe qëndrueshmëria e pllakës së trashë prej çeliku inox 321 e bëjnë atë jashtëzakonisht të përshtatshëm për aplikime të vështira. Ai posedon një rezistencë më të lartë në tërheqje dhe rezistencë më të lartë në rrjedhje në krahasim me çeliqet e tjerë inox austenitikë, duke siguruar kështu aftësinë e tij për t'i bërë ballë ngarkesave të rënda dhe stresit mekanik. Për më tepër, qëndrueshmëria e tij e jashtëzakonshme dhe rezistenca ndaj lodhjes dhe deformimit të zvarritjes kontribuojnë në qëndrueshmërinë e tij afatgjatë, duke e bërë atë një zgjedhje të besueshme për komponentët strukturorë në industri të ndryshme.

4. Saldueshmëri e mirë

Pllaka me trashësi mesatare prej çeliku inox 321 ofron saldim të mirë, duke lehtësuar fabrikimin dhe bashkimin e lehtë. Mund të saldohet duke përdorur teknika të zakonshme si saldimi me hark metalik të mbrojtur (SMAW), saldimi me hark me gaz tungsten (GTAW) dhe saldimi me hark plazmatik (PAW). Prania e titanit në aliazh shërben për të parandaluar formimin e karbiteve të dëmshme gjatë saldimit, duke zvogëluar kështu rrezikun e kalbjes së saldimit dhe duke ruajtur rezistencën ndaj korrozionit të materialit.

Finish me shkëlqim

321 Aplikime me pllaka prej çeliku të mesëm të trashë

Pllaka prej çeliku inox 321 me trashësi mesatare gjen aplikime të gjera në industri të ndryshme për shkak të vetive të shkëlqyera. Disa nga aplikacionet kryesore përfshijnë:

1. Ndërtim. Industria e ndërtimit është një konsumator kryesor i 321 pllakave prej çeliku inox me trashësi mesatare. Ato përdoren kryesisht në inxhinierinë e ndërtimit, çatitë, dekorimin e brendshëm dhe të jashtëm të ndërtesave, shkallët shtëpiake, parmakët, ndërtimin e anijeve, ndërtimin e urave, etj.

2. Industria e hapësirës ajrore. Ky material, i njohur për forcën dhe qëndrueshmërinë e tij, është veçanërisht i favorizuar në prodhimin e komponentëve të avionëve. Nga sistemet e shkarkimit deri te pjesët e motorit dhe elementët strukturorë, pllaka inox 321 me trashësi mesatare dëshmon se është e aftë të përballojë kushtet më ekstreme që hasen në aplikimet e hapësirës ajrore.

3. Përpunimi kimik. Rezistenca e tij ndaj korrozionit nga një gamë e gjerë substancash kimike e bën atë një aset të paçmuar në fabrikat e përpunimit kimik. Ky material përdoret gjerësisht në ndërtimin e rezervuarëve, tubacioneve dhe pajisjeve të përdorura në prodhimin dhe transportin e kimikateve.

4. Përpunimi i ushqimit. Fabrikimi i pajisjeve të magazinimit dhe përpunimit të ushqimit, si rezervuarët, transportuesit dhe komponentët e makinerive, mbështetet shumë në këtë material. Vetitë e tij higjienike, lehtësia e pastrimit dhe aftësia për t'i bërë ballë temperaturave të larta kontribuojnë në rolin e tij në respektimin e standardeve rigoroze të sigurisë ushqimore.

5. Industria e automobilave. Aplikimet e tij shtrihen në sistemet e shkarkimit, silenciatorët, parakolpët dhe komponentët e ndryshëm që kanë nevojë për rezistencë ndaj temperaturës së lartë dhe rezistencë ndaj korrozionit.

6. Kuzhina apajisje. Mund të përpunohet në fabrikimin e lavamanëve, rafteve dhe kabineteve.

7. Përdorime të tjera publike. Mund të përdoret gjithashtu për të prodhuar kontejnerë të ndryshëm, predha furre, pllaka furre, pjesë saldimi etj.

321 Aplikime me pllaka prej çeliku të mesëm të trashë

Gnee Steel - Një eksportues i besuar i çelikut inox nga Kina

Gnee Steel është një prodhues dhe furnizues profesional prej çeliku inox nga Kina. Ne jemi në gjendje të ofrojmë produkte çeliku inoks me cilësi të lartë, duke përfshirë tubacione çeliku inox, mbështjellje çeliku inox, pllaka inox, profile inox, etj. Për produktin inox që dëshironi, mirë se vini në na kontaktoni për të ndërtuar projektet tuaja metalike tani!

Gnee Steel-Gnee Steel Export Stainless Steel Company

  • Ekipi ynë i shërbimit ndaj klientit është këtu për t'ju ndihmuar 24/7.
  • Mostra falas, e personalizueshme, stok i madh
  • Çfarëdo që ju nevojitet, ne jemi këtu për ju.