316 Pllakë me model çelik inox
  1. Fillimi » produktet » 316 Pllakë me model inox
316 Pllakë me model çelik inox

316 Pllakë me model çelik inox

Pllaka me model çelik inox 316 i referohet një lloji pllake çeliku inox të bërë nga klasa 316 dhe përmban modele të ngritura dhe të zhytura në sipërfaqen e saj. Këto dizajne mahnitëse me modele e bëjnë atë një efekt 3-dimensional, duke krijuar një vlerë artistike dhe duke e bërë atë të përdoret gjerësisht për qëllime të ndryshme. Ai përfshin: projekte arkitekturore, përmirësime në shtëpi, ekspozita, mobilje, ambiente të brendshme ashensore, dollapë kuzhine, panele muri, etj. Gnee Steel ka për shitje pllaka me model çelik inox 316 dhe 316L, të disponueshme në modele, madhësi dhe trashësi të njohura. Na telefononi për më shumë detaje tani.

Klasë
316
Trashësia
0.3 mm - 12 mm
Gjerësi
500 mm - 1000 mm
Gjatësi
600 mm - 1500 mm
Shërbimet

Çfarë është pllaka e modelit prej çeliku inox 316?

Pllaka me model çelik inox 316 shpesh është e ngulitur në pllakën e çelikut inox 316 nga pajisjet mekanike për të formuar modele konkave dhe konvekse në sipërfaqen e saj. Krahasuar me fletët e tjera të sheshta prej çeliku të pandryshkshëm, ai ofron veti të shkëlqyera fizike dhe kimike, si dhe veti funksionale kundër rrëshqitjes, duke e bërë atë të përdorur gjerësisht në pajisjet e industrisë ushqimore, pajisjet e zakonshme kimike, ndërtesat, projektet shtëpiake, enë darke, dollap, ngrohës uji, vaskë. , dizajne arkitekturore etj.

Klasë 316 çelik inox është klasa e dytë më e përdorur nga çeliku inox pas 304. Në përgjithësi përbëhet nga 16 deri në 18% krom, 10 deri në 14% nikel, 2 deri në 3% molibden dhe një përqindje e vogël karboni. Molibdeni i jep 316 çelik inox veti të përgjithshme më të mira rezistente ndaj korrozionit sesa klasa 304, duke e bërë atë të ketë rezistencë veçanërisht më të lartë ndaj korrozionit të gropave dhe të çarave në mjediset e klorurit.

Fletë model hekuri inox 316

316 Madhësi të pllakave me model prej çeliku inox

standard JIS, AISI, ASTM, GB, DIN, EN, SUS
Klasë 316
Trashësia 0.3 mm - 12 mm
Gjerësi 500 mm - 1500 mm ose sipas kërkesës
Gjatësi 500 mm - 2000 mm ose sipas kërkesës
Tolerancë ± 1%
Modelet e modeleve në formë T-je, fasule e rrumbullakët, thjerrëza, diamanti, shiriti, kokrra orizi etj.
Fund i mbuluar me brymë, mat, pasqyrë
Paketim PVC + i papërshkueshëm nga uji ose letër + paketë druri

Tabela e krahasimit e notave të çelikut ndërkombëtar 316

Kinë GB-06Cr17Ni12Mo2
Japoni (JIS) SUS316
Amerikë ASTM 316, UNS S31600
Kore (KS) STS316
Gjermani (DIN) 1.4401
Bashkimi Europian BSEN 1.4401
Indi IS-04Cr17Ni12Mo2
Australi SI 316
Kina Tajvan GJN 316

Procesi i prodhimit

Në përgjithësi, pllaka me model çelik inox 316 është e stampuar në të pllakë inox me pajisje mekanike, duke pasur kështu modele të ngritura në sipërfaqen e saj. Por sipas procesit të tij specifik të prodhimit, ai mund të ndahet në dy kategori: rrotullim dhe stampim. Le t'i shpjegojmë ato një nga një.

1. Rrotullimi

Rrotullohet nga mullinjtë e rrotullimit kur prodhohen fletë ose pllaka çeliku inox. Si 316 pllakë inox vjen në gjendje pjekjeje dhe turshi pas rrotullimit të nxehtë, do të kalojë në seritë e mëposhtme të operacioneve:

Pllakë çeliku inox 316 e mbështjellë në nxehtësi — pjekje dhe turshi — stampim — drejtim — prerje tërthore — ekzaminim — 316 pllakë me model çeliku të pandryshkshëm

Njëra anë e këtij lloji të pllakës së relievit është e sheshtë dhe ana tjetër e modeluar, me një diapazon trashësie 3-6 mm. Prandaj, përdoret më shpesh në industrinë kimike, automjetet hekurudhore, platformat dhe raste të tjera që kërkojnë forcë.

2. Vulosje

Ky lloj pllake me model inox 316 është stampuar në sipërfaqen e pllakave inox 316 të mbështjellë në nxehtësi ose të ftohtë, të cilat formohen duke aplikuar një mallë me një palë rula konkave dhe konvekse të përputhura. Si pasojë, ato janë konkave nga njëra anë dhe konvekse nga ana tjetër, më të përshtatshme për dekorimin e përgjithshëm civil.

*Gjatë prodhimit duhet të vërejmë se standardi i pjatë me model çelik inox është se lartësia e modelit duhet të jetë më e madhe ose e barabartë me 20% të trashësisë së nënshtresës.

Pjatë 316 me model inox

Features produktit

Këtu janë disa karakteristika të pllakës së modelit çelik inox 316:

1. Rezistencë e shkëlqyer ndaj korrozionit dhe ndryshkut

Meqenëse çeliku inox i klasës 316 përmban një element molibden, duke e mbajtur atë ka një rezistencë më të madhe ndaj sulmeve kimike sesa klasa 304 kur ekspozohet ndaj një sërë mjedisesh dhe mediash gërryese. Është shumë rezistent ndaj korrozionit të gropave dhe të çarave. Megjithatë, ai nuk është rezistent ndaj ujit të ngrohtë të detit pasi mjedisi i ngrohtë i klorurit mund të shkaktojë korrozion me gropa dhe të çara.

2. Performancë e mirë e përpunimit

Ngjashëm me klasat e tjera të çelikut të pandryshkshëm, pllakat me model 316 inox mund të përpunohen dhe formohen lehtësisht, si formimi, saldimi, koka, vizatimi, etj. Mund të lejojë krijimin e pjesëve të ndryshme për aplikime në industri, arkitekturë, individuale dhe transport. fusha. Përpunimi mund të përmirësohet duke përdorur rregullat e mëposhtme:

– Skajet prerëse duhet të mbahen të mprehta. Skajet e zbehta do të shkaktojnë forcimin e tepërt të punës.

– Prerjet duhet të jenë të lehta, por mjaft të thella për të parandaluar forcimin e punës duke hipur në sipërfaqen e materialit.

– Duhet të përdoren çip ndërprerës për të ndihmuar në sigurimin e mbeturinave pa punë.

3. Apeli estetik

Ekziston një gamë e gjerë opsionesh modelesh për këtë lloj fletë metalike, të cilat jo vetëm që mund të rrisin vlerën e saj dekorative, por gjithashtu ofrojnë performancë kundër rrëshqitjes. Kjo është arsyeja pse është e popullarizuar në mesin e shumë arkitektëve dhe projektuesve që të bëjnë projektet e tyre me efekte të ndryshme vizuale për të përmbushur kërkesat e ndryshme të specifikuara, duke shtuar një pamje elegante dhe bashkëkohore.

Për më tepër, në Gnee Steel, sipërfaqja e fletëve metalike të stampuara mund të përfundojë me veshje PVC për të ofruar mbrojtje shtesë.

4. Rezistencë e lartë

Për shkak të mikrostrukturës së tij austenitike, çeliku inox 316 mund të ruajë qëndrueshmërinë e tij në një gamë të gjerë temperaturash, ndryshe nga klasat ferritike dhe martensitike. Gradat ferritike priren të formojnë faza ndërmetalike që kontribuojnë në brishtësinë, ndërsa klasat martensitike në përgjithësi kanë përmbajtje të lartë karboni, duke i bërë ato në thelb më të vështira, por më të brishtë. Prandaj, pllaka çeliku inox 316 mund t'i rezistojë deformimit dhe t'i rezistojë ngarkesave dhe ndikimeve të rënda.

5. Lehtë për të Cligët

Ka një sipërfaqe të lëmuar dhe me shkëlqim, duke e bërë atë rezistent ndaj njollave dhe më pak të ngjarë të mbajë baktere ose ndotës. Është gjithashtu i lehtë për t'u pastruar dhe mirëmbajtur, i cili mund të përdoret në industri që kërkojnë nivele të larta të higjienës, të tilla si përpunimi i ushqimit dhe aplikimet mjekësore.

modelet

Aplikimet e pllakave

Në fillim të viteve 1960, mullinjtë e petëzimit në shkallë të gjerë në Evropë filluan të prodhojnë pllaka me model çeliku inox në një shkallë të vogël. dhe më pas për shkak të rezistencës së tij të shkëlqyer ndaj korrozionit dhe vetive kundër rrëshqitjes, ai është adoptuar nga shumë industri dhe është bërë popullor. Në ditët e sotme, 316 pllaka me model çeliku inox mund të përdoren në:

1. Ndërtimi: impiante, rafineri, pajisje detare, ndërtim anijesh, balustrade bregdetare, veshje me panele, çati, dysheme, mur perde metalike, dekorime arkitekturore dhe disa diku me kripësi të lartë.

2. Makineri: pajisje për përpunimin e ushqimit, pajisje birre, pajisje kimike dhe petrokimike, stola dhe pajisje laboratorike, pajisje për pastrimin e gazit, etj.

3. Transporti dhe Rruga: Kontejnerët e transportit të kimikateve, hekurudhat, pedale tastierë, shkallë, kalim mbi mbikalim, shirita transportues etj.

4. Përdorimet publike: këmbyes nxehtësie, pajisje mjekësore/shëndetësore, ashensorë, kabina, thika, arra dhe bulona, ​​pajisje varkash, susta, etj. Me investime dhe zhvillim gjithnjë e më shumë kërkimor shkencor, përdorimi i 316 pllakave me model çeliku inox në botë nuk është më i kufizuar në fushat profesionale dhe aplikimet industriale të anti-rrëshqitjes dhe kundër korrozionit. Aplikacioni i tij i ri pret të zbulohet nga ju.

Mbulimi i murit

Çelik inox 316 vs 316L, Wkjo është Better për Ytonë Project?

Si një nga çeliku inox më i përdorur në treg, seria inox 316 ka dy lloje kryesore - 316 dhe 316L. Nëse je i ri në përzgjedhjen e çeliqeve, atëherë mund të jetë konfuze të tregosh dallimin midis tyre. Prandaj, kjo pjesë do të eksplorojë ndryshimet themelore midis këtyre dy lidhjeve nga disa aspekte, në mënyrë që të mund të zgjidhni më të mirën për projektin tuaj.

1. Përbërja kimike

Dallimi kryesor midis çelikut inox 316 dhe 316L qëndron në nivelin e përmbajtjes së karbonit.

Çelik inox 316L është pothuajse identik me 316. Por përsa i përket elementit të karbonit, çeliku inox 316L (L= karbon i ulët) ka një përqindje më të ulët të karbonit në përbërjen e tij, në përgjithësi jo më shumë se 0.03%. Kjo mund të përjashtojë çdo reshje të dëmshme në intervalin 800º F deri në 1500º F që mund të rezultojë nga saldimi i seksioneve më të rënda, duke e bërë atë një opsion më të mirë për saldimin për të siguruar rezistencë maksimale ndaj korrozionit. Gjithashtu, 316L nuk kërkon pjekje pas saldimit, e përdorur gjerësisht në komponentët e salduar me matës të rëndë.

Për krahasim, çelik inox 316 ka një përmbajtje maksimale të karbonit prej 0.08%. Këtu është një fletë e thjeshtë tabele për referencën tuaj.

C Cr Mn P Si Ni jo
316 0.08 16-18 2 0.045 1 10-14 2-3
316L 0.03 16-18 2 0.045 1 10-14 2-3

2. Rezistenca ndaj korrozionit

Me përmbajtje më të ulët të karbonit, çeliku inox 316L është më rezistent ndaj korrozionit se 316. Me fjalë të tjera, 316L mund të zgjasë më gjatë në mjedise me përmbajtje të lartë klorur dhe ka rezistencë më të mirë ndaj korrozionit të gropave dhe të çarave gjatë jetës së tij të dobishme.

3. Kërkesë

Të dyja janë të forta dhe shumë të dobishme, por secila ka pika të forta unike.

316 çelik inox, përdoret kryesisht në ndërtim dhe infrastrukturë sepse është i fortë, rezistent ndaj gropave dhe rezistent ndaj korrozionit në shumicën e rrethanave. Shembuj të këtyre përdorimeve përfshijnë prodhimin e shkëmbyesve të nxehtësisë, pjesëve të pajisjeve farmaceutike dhe fotografike, pompave, implanteve mjekësore, kondensatorëve, gjysmëpërçuesve dhe pjesëve të ekspozuara vazhdimisht ndaj mjedisit detar.

Çelik inox 316L përdoret më shumë në ndërtim për shkak të forcës së lartë dhe ndjeshmërisë së ulët ndaj korrozionit ndërgranular. Të tjera përfshijnë pajisjet e përpunimit të ushqimit, pajisjet e përpunimit kimik, pajisjet mjekësore, aplikacionet detare, prodhimin e energjisë, etj. Për më tepër, SS 316L mund të përdoret në aplikime ku pjekja nuk mund të kryhet pas saldimit dhe kërkohet rezistencë maksimale ndaj korrozionit.

4. Veti magnetike

Çeliku inox 316 ka reagim shumë të ulët ndaj fushave magnetike ndërsa çeliku 316L është më i ndjeshëm ndaj fitimit të një shkalle magnetizmi.

5. Përpunueshmëria

Të dy materialet kanë lakueshmëri të shkëlqyeshme, që do të thotë se ato mund të përpunohen lehtësisht dhe të fabrikohen në forma të ndryshme, duke përfshirë përkuljen, shtrirjen, tërheqjen e thellë, tjerrjen, shpimin dhe procese të tjera pa mbajtur çarje. Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për saldimin, çeliku inox 316 do të kërkojë pjekje gjatë saldimit, ndërsa vetë 316L është mjaft i dobishëm për të luftuar kundër korrozionit pa ndonjë hap shtesë.

6. Veti mekanike

Inox 316 ka veti më të mira mekanike në krahasim me çelik inox 316L. Është më i fortë, duktil dhe ka më shumë forcë tërheqëse se 316L. Një krahasim midis çelikut inox 316 dhe 316L në vetitë mekanike, duke përfshirë forcën e rrjedhjes, forcën në tërheqje, zgjatjen dhe fortësinë është si më poshtë.

UTS

N / mm

Hapni rrugën

N / mm

zgjatim

%

Fortësi

HRB

Numër i krahasueshëm DIN
i punuar hedh
316 560 210 60 78 1.4401 1.4408
316L 530 200 50 75 1.4406 1.4581

7. Kosto

Në përgjithësi, kostoja e 316 dhe 316L nuk ndikohen nga faktorët e mësipërm. Ato janë afërsisht të njëjta. Prandaj, kur blini, zgjedhja juaj duhet të varet më shumë nga nevoja për projektin tuaj.

Kur vendosni nëse do të përdorni çelik inox 316 ose 316L për aplikimin tuaj, është e rëndësishme të merren parasysh faktorët e mësipërm. Të dy llojet ofrojnë rezistencë të shkëlqyer ndaj korrozionit, por nëse dëshirohet forca maksimale kundër sulmit të klorurit, atëherë shkoni me të parën; megjithatë, nëse saldimi superior është më kritik, atëherë zgjidhni këtë të fundit pasi do të ketë rezultate më të mira në këtë drejtim për shkak të përmbajtjes më të ulët të karbonit. Nëse keni ende disa pyetje, mirëpresim të kontaktoni Gnee Steel dhe ne jemi të nderuar t'ju ndihmojmë të zgjidhni çelikun e përsosur dhe të filloni menjëherë!

Pllaka me model çelik inox 316

Shiten pllaka me model 316 inox me cilësi të lartë

Gnee Steel ka një fabrikë me një sipërfaqe prej rreth 22,000 metra katrorë për prodhimin e produkteve inox, duke përfshirë çelik inox 304/304L, çelik inox 316/316L dhe më shumë. Specifikimet dhe materialet e veçanta mund të garantohen të personalizohen në fabrikën tonë për të kënaqur nevojat tuaja. Shfletoni katalogun tonë ose na kontaktoni sot për të mësuar më shumë rreth përzgjedhjes sonë metalike. Ju gjithashtu mund të të kërkojë një kuotë për të nisur edhe biznesin tuaj.

Gnee Steel-Gnee Steel Export Stainless Steel Company

  • Ekipi ynë i shërbimit ndaj klientit është këtu për t'ju ndihmuar 24/7.
  • Mostra falas, e personalizueshme, stok i madh
  • Çfarëdo që ju nevojitet, ne jemi këtu për ju.