316 Pllakë e valëzuar prej çeliku inox
  1. Fillimi » produktet » 316 Pllakë e valëzuar inox
316 Pllakë e valëzuar prej çeliku inox

316 Pllakë e valëzuar prej çeliku inox

316 Pllaka e valëzuar prej çeliku inox është bërë nga 316 pllaka çeliku inox, të mbështjellë në forma të ndryshme modelesh të valëzuara me përkulje të ftohtë. Rrotullimi i tij jo vetëm që rrit integritetin strukturor të çelikut, por gjithashtu tregon një estetikë bashkëkohore. Kjo e bën atë jashtëzakonisht të gjithanshëm dhe të përshtatshëm për industri të ndryshme si përpunimi kimik dhe ushqimor, transporti, mjediset detare dhe strukturat arkitekturore. Gnee Steel ofron fletë të valëzuara prej çeliku inox si në klasat 316 dhe 316L. Na kontaktoni për të mësuar më shumë detaje tani!

Klasë
316
Customization
i pranueshëm
Shërbimet

316 Përkufizimi i pllakës së valëzuar prej çeliku inox

Në përgjithësi, pllakë e valëzuar prej çeliku inox 316 është bërë prej 316 pllaka çeliku inox, i mbështjellë në forma të ndryshme modelesh të valëzuara nga përkulja e ftohtë. Çelik inox 316 është pjesë e familjes së çelikut të pandryshkshëm austenitik dhe është klasa e dytë më e përdorur gjerësisht e çelikut inox. Ai përmban një nivel më të lartë të nikelit se çeliku inox 304, i cili rrit aftësinë e tij mekanike për t'i bërë ballë temperaturave të larta dhe për të përmirësuar rezistencën e tij ndaj korrozionit mbi 304.

316 Përbërja kimike

C Cr Mo Si P S Ni Mn N
0.0 - 0.07% 16.50 - 18.50% 2.00 - 2.50% 0.0 - 1.00% 0.0 - 0.05% 0.0 - 0.02% 10.00 - 13.00% 0.0 - 2.00% 0.0 - 0.11%

316 Specifikimi i pllakës së valëzuar prej çeliku inox

material pllakë inox
Klasë 316
standard JIS, AISI, ASTM, GB, DIN, EN
Trashësia 0.2 - 12 mm
Gjerësi 600 – 1500 mm (përshtatje e mbështetjes)
Gjatësi 800 – 5000 mm (përshtatje e mbështetjes)
Tolerancë ± 1%
Fund i krehur, i veshur me ngjyra, i rërë, i lëmuar, etj
Teknikë mbështjellë ftohtë
Paketim PVC + i papërshkueshëm nga uji ose letër + paketë druri

316 Karakteristikat e pllakës së valëzuar prej çeliku inox

Pllakat e valëzuara prej çeliku të pandryshkshëm të prodhuara nga klasa 316 ofrojnë karakteristika të ndryshme, duke i bërë ato shumë të dëshirueshme për aplikime të ndryshme. Kjo perfshin:

1. Rezistencë superiore ndaj korrozionit

316 çelik inox ka rezistencë superiore ndaj korrozionit se Pllaka të valëzuara çelik inox 304. Shtimi i molibdenit forcon më tej rezistencën e tij ndaj forcave tinëzare të korrozionit të gropave dhe të çarave. Edhe në mjedise të pasura me kloride, të tilla si mjediset detare ose mjediset industriale të mbushura me kimikate të rrezikshme, mund të rezistojë në mënyrë të dobishme.

2. Forca e Lartë

Ajo është e pajisur me forcë të lartë dhe qëndrueshmëri të madhe, e cila mund të përballojë ngarkesat më të rënda dhe streset më të frikshme mekanike. Kjo forcë e lartë, kur kombinohet me rezistencën e saj ndaj korrozionit, i bën pllakat e valëzuara prej çeliku inox 316 mishërimin e përsosmërisë për aplikime që kërkojnë integritet strukturor dhe jetëgjatësi.

3. Rezistenca ndaj nxehtësisë

Një tjetër atribut i dukshëm i pllakës së valëzuar prej çeliku inox 316 është rezistenca e saj ndaj nxehtësisë. E patrazuar nga temperaturat e ngritura, pllaka mund të ruajë integritetin e saj strukturor dhe vetitë mekanike, duke qëndruar e qëndrueshme dhe e vendosur përballë kushteve të vështira termike. Kjo veçori e bën atë zgjedhjen ideale për aplikim në mjedise me temperaturë të lartë, si p.sh. gropat e shkëmbyesve të nxehtësisë, kaldajave ose sistemeve të shkarkimit.

4. Formimi i lehtë

Ka karakteristika të shkëlqyera formimi dhe saldimi dhe mund të frenohet ose rrotullohet lehtësisht në një sërë pjesësh për aplikime në fushat industriale, arkitekturore dhe të transportit.

5. Veti të mira dekorative

Ka një përzierje harmonike të qëndrueshmërisë dhe estetikës së gjallë. Për më tepër, ai mund të ngjyroset për të shtuar një prekje të elegancës moderne, duke e bërë atë një zgjedhje ideale për aplikime për çati në mjedise të ndryshme.

6. Mirëmbajtje e lehtë

Duke pasur një sipërfaqe të lëmuar si mëndafshi më i mirë, këto pllaka sprapsin papastërtitë, mbeturinat dhe ndotësit e tjerë të shëmtuar, duke i bërë ato një fllad për t'u pastruar. Për më tepër, rezistenca e tyre e palëkundur ndaj korrozionit minimizon nevojën për mirëmbajtje të shpeshtë ose riparime të mundimshme.

Shitje fletë-llafara-çelik-ngjyrosur-ngjyrosur

316 Aplikimet e pllakave të valëzuara prej çeliku inox

Për shkak të rezistencës ndaj korrozionit, rezistencës ndaj nxehtësisë dhe forcës së lartë, është i përshtatshëm për industri të tilla si fusha industriale, arkitekturore, transporti dhe përpunimi i ushqimit.

1. Ndërtim dhe Arkitekturë

Shpesh përdoret për çati, veshje muresh dhe komponentë strukturorë në ndërtesa dhe projekte infrastrukturore. Aftësia e materialit për të përballuar kushtet më të vështira mjedisore, duke përfshirë ekspozimin ndaj lagështirës, ​​kimikateve dhe temperaturave ekstreme, e bën atë zgjedhjen e preferuar për dizajnet arkitekturore.

2. Industriale dhe Prodhuese

Për shkak të rezistencës së saj të jashtëzakonshme ndaj korrozionit dhe temperaturave të larta, pllaka e valëzuar prej çeliku inox 316 është ideale për përdorim në fabrikat e përpunimit kimik, rafineritë e naftës dhe gazit dhe objektet e prodhimit të energjisë. Forca dhe duktiliteti i materialit e bëjnë atë gjithashtu të përshtatshëm për fabrikimin e pajisjeve dhe komponentëve të makinerive që kërkojnë besueshmëri të palëkundur, të tilla si shkëmbyesit e nxehtësisë, enët nën presion dhe rezervuarët e magazinimit.

3. Transporti dhe Automobilistikë

Mund të përdoret në prodhimin e pjesëve dhe komponentëve në anije, hekurudha, aeroplanë dhe automobila. Nga sistemet e shkarkimit dhe rezervuarët e karburantit tek komponentët strukturorë dhe lidhësit, ky material siguron jetëgjatësi dhe siguri në industrinë e transportit.

4. Përpunimi dhe paketimi i ushqimit

Zbatohet zakonisht në fabrikimin e pajisjeve të tilla si tanke, tuba dhe transportues, të cilët vijnë në kontakt të drejtpërdrejtë me produktet ushqimore. Sipërfaqja e lëmuar e materialit dhe lehtësia e pastrimit kontribuojnë gjithashtu në ruajtjen e niveleve të patëmetë të pastërtisë dhe sigurisë në objektet e përpunimit të ushqimit.

5. Përdorime Publike

Përdoret gjithashtu gjerësisht në pajisjet e kuzhinës dhe higjienës, dorezat e mobiljeve, parmakët, varëset me elektrik dhe elektrolizues, magazina, ftohje, tubacione dhe kanalizime, filtrim, streha dhe veshje metalike.

316 Pllaka të valëzuara inox

316 SS Instalimi dhe mirëmbajtja e pllakave të valëzuara

1. Teknikat e duhura të instalimit

Gjatë instalimit, është e rëndësishme të sigurohet një sipërfaqe e pastër dhe e thatë, të përdoren ngjitësit ose fiksuesit e duhur dhe të merren parasysh kushtet mjedisore dhe streset e mundshme.

2. Udhëzimet e pastrimit dhe mirëmbajtjes

Pastrimi i rregullt me ​​ujë të butë me sapun ose pastrues të specializuar çeliku inox, shmangia e materialeve gërryese ose kimikateve të forta dhe kryerja e inspektimeve të rregullta janë të rëndësishme për mirëmbajtjen.

3. Duke kërkuar ndihmë nga profesionistët

Kompania jonë, Gnee Steel, është një shpërndarës, shitës dhe eksportues profesionist i fletëve të çatisë midis prodhuesve dhe furnitorëve të famshëm në Kinë. Nëse keni ndonjë pyetje, na kontaktoni drejtpërdrejt. Ju lutemi dërgoni email në [email mbrojtur].

Gnee Steel-Gnee Steel Export Stainless Steel Company

  • Ekipi ynë i shërbimit ndaj klientit është këtu për t'ju ndihmuar 24/7.
  • Mostra falas, e personalizueshme, stok i madh
  • Çfarëdo që ju nevojitet, ne jemi këtu për ju.