Tub i salduar prej çeliku inox 310S
  1. Fillimi » produktet » Tub i salduar me çelik inox 310S
Tub i salduar prej çeliku inox 310S

Tub i salduar prej çeliku inox 310S

Tubi inox 310S është një çelik inox me aliazh të lartë që i përket sistemit 25Cr20Ni. Është një version çelik inox 310. Shkronja S qëndron për përdorim të veçantë. Standardi kombëtar është 0Cr25Ni20, ndërsa standardi amerikan është 310S, që të dyja përdoren gjerësisht në prodhimin e tubave të furrave rezistente ndaj temperaturës së lartë.

Forca elastik
Njësia – ksi (MPa), Minimumi
Fuqia e fitimit
0.2 % Ofset, Njësia – ksi (MPa), Minimumi
zgjatim
në 2″, Njësia: % , Vlerat minimale sipas ASTM A 213
Trashësi muri
0.5 ~ 30 mm
Outer Diametri
6m~630mm
Shërbimet

Cili është ndryshimi midis 310 dhe 310S?

Kriteret e përbërësit:

Standardi i Performancës Mekanike:

1. 310 përfshin 25% nikel, 20% krom dhe sasi gjurmë squfuri, fosfori, silikoni dhe elementë të tjerë, me një përqendrim maksimal të karbonit prej 0.25%. Ndërsa 310S është një version me karbon të ulët të çelikut inox 310, ai përmban deri në 0.08% karbon.

2. Të gjithë kanë rezistencë të fortë ndaj oksidimit në temperaturë të lartë dhe mund të mbajnë forcë të mirë në mjedise të nxehta.

3. Të dyja shfaqin rezistencë të moderuar deri në të mirë ndaj korrozionit në një sërë kushtesh dhe temperaturash.

4. Për shkak se 310S përmban më pak karbon, është më e lehtë për t'u salduar dhe është më pak e prirur ndaj sensibilizimit dhe brishtësisë në temperatura të larta. Për shkak të përmbajtjes së lartë të karbonit të 310, ai është i prirur ndaj vështirësive të korrozionit ndërgranular gjatë saldimit, kështu që është kritike të rregullohen kushtet e saldimit gjatë saldimit në temperaturë të lartë.

Cili është ndryshimi midis 310S dhe 316 SS?

1. Të dy 310S dhe 316 kanë një përmbajtje karboni prej afërsisht 0.08% dhe përmbajnë nikel, krom, një gjurmë squfuri, fosfor, silikon dhe përbërës të tjerë, por sasitë ndryshojnë. Për shkak se i pari ka një përqendrim më të madh të kromit, ai është më rezistent ndaj oksidimit, korrozionit dhe vullkanizimit në temperaturë të lartë.

2. 310S është i përshtatshëm për mjedise që përmbajnë acide të forta, alkale dhe mjete të tjera gërryese, por 316 ka rezistencë të shkëlqyer korrozioni në mjedise gërryese për shkak të pranisë së molibdenit, veçanërisht rezistencës ndaj joneve të klorurit, dhe është i përshtatshëm për media që përmbajnë klor. të tilla si uji i detit.

3. E para përdoret zakonisht në mjedise me temperaturë të lartë dhe është e përshtatshme për saldim në temperaturë të lartë, ndërsa e dyta është e ndjeshme ndaj korrozionit ndërgranular nën parametrat e temperaturës së lartë dhe është e përshtatshme për kushtet e zakonshme të saldimit.

Specifikimi i produktit, Karakteristikat dhe Aplikimet

Artikull Tub i salduar prej çeliku inox 310S
standard ASTM, DIN, GB ose madhësia e personalizuar e kërkuar nga klientët
material C, Fe, Mo, Mn, Si, N, etj.
Tipi të mbështjellë të nxehtë dhe të mbështjellë të ftohtë
Masat Trashësi muri 0.5 ~ 30 mm
Outer Diametri 6m~630mm

1. Çelik inox 310s mund t'i rezistojë temperaturave të larta, përmbajtja e metalit të kromit është 25, përmbajtja e metalit të nikelit është 20, kështu që 310s ka forcë zvarritëse shumë të mirë, mund të përdoret vazhdimisht në temperatura të larta dhe nuk është i prirur për deformim dhe mund të vazhdojë të përballojnë temperaturat e larta deri në 1200 gradë.

2. Tubi i salduar me çelik inox 310S është një alternativë popullore për aplikimet e tubave të salduar. Përmbajtja e reduktuar e karbonit përmirëson saldimin e çelikut inox 310S duke ulur rrezikun e sensibilizimit dhe brishtësisë gjatë saldimit.

3. Rezistenca e ngrohjes: Ka rezistencë të mirë ndaj nxehtësisë, duke e bërë atë të përshtatshëm për aplikime në temperaturë të lartë si furrat, djegësit, tubacionet dhe aplikacione të tjera.

4. Rezistenca ndaj korrozionit: Ka rezistencë të mirë ndaj korrozionit si në mjediset oksiduese ashtu edhe në ato reduktuese, duke e bërë atë një zgjedhje popullore për përpunimin kimik dhe mjedise të tjera gërryese si shkëmbyesit e nxehtësisë, furrat dhe pajisjet petrokimike, reaktorët kimikë, kolonat e distilimit, rezervuarët e magazinimit etj.

5. Biokompatibiliteti: Për shkak se saldimi inox 310S nuk është irritues për indet njerëzore dhe ka biokompatibilitet të shkëlqyeshëm, ai përdoret gjerësisht në prodhimin e pajisjeve dhe instrumenteve mjekësore si instrumentet kirurgjikale, instrumentet e akupunkturës dhe instrumente të tjera të kujdesit mjekësor, rutine dhe pajisje të tjera fitnesi.

6. Rezistencë e mirë ndaj konsumit: Përdoret gjerësisht në përpunimin e ushqimit dhe pajisjet mjekësore si p.sh. enët e darkës, tifozët, përbërësit e furrës etj. për shkak të rezistencës së fortë ndaj konsumit dhe aftësisë për t'i rezistuar dëmtimeve sipërfaqësore të shkaktuara nga konsumimi dhe korrozioni.

7. Tubi i salduar prej çeliku inox 310S përdoret gjerësisht në një sërë industrish, duke përfshirë përpunimin kimik, rafinimin e naftës, prodhimin e energjisë dhe hapësirën ajrore.

Procesi i prodhimit të tubit të salduar prej çeliku inox 310S

1. Zgjidhni lëndët e para.

2. Lëndët e para qethen, sharrohen ose priten me lazer në madhësinë e duhur.

3. Duke përdorur procedura të ndryshme si rrotullimi, lakimi ose saldimi, formoni prerjen në formë tubulare.

4. Saldoni seksionet e derdhura së bashku duke përdorur një nga procedurat e ndryshme të saldimit për të siguruar integritetin strukturor të produktit përfundimtar.

5. Trajtoni me nxehtësi tubin e salduar për të përmirësuar forcën dhe jetëgjatësinë e materialit dhe për të minimizuar tensionin e mbetur në lidhjen e salduar.

6. Produkti i përfunduar testohet dhe ekzaminohet gjerësisht për t'u siguruar që plotëson parametrat e nevojshëm, të tilla si saktësia dimensionale, forca, rezistenca ndaj korrozionit dhe konformiteti i përgjithshëm i industrisë.

Konkurrenca e tregut dhe perspektiva 

Zgjerimi i industrisë së çelikut inox të Kinës varet kryesisht nga eksportet, të cilat përbëjnë një pjesë të konsiderueshme të zhvillimit të përgjithshëm industrial të vendit. Nga njëra anë, industria e çelikut inox të Kinës mbron të drejtat e saj përballë eksporteve sfiduese të vendeve të tjera, por çështja më e rëndësishme është se sektori i çelikut inox të Kinës vazhdon të rrisë nivelin e tij të cilësisë dhe t'i nënshtrohet përmirësimit të plotë.

Ne mund të arrijmë një pozicion të pakrahasueshëm në tregtinë ndërkombëtare vetëm duke vazhduar të përmirësojmë cilësinë e produktit, duke zhvilluar më mirë tregtinë jashtë shtetit, duke menaxhuar shtypjen e proteksionizmit të tregtisë, duke kombinuar produktet me mbrojtjen e mjedisit, burimet e energjisë dhe mjedisin njerëzor, dhe duke rritur konkurrencën e produkteve të çelikut inox në përballë rënies ekonomike dhe ngadalësimit të shpejtësisë së zhvillimit.

Gnee Steel Group është një firmë e zinxhirit të furnizimit që kombinon dizajnimin dhe përpunimin e paneleve, tubacionet dhe profilet, peizazhin e jashtëm dhe shitjet e produkteve të vogla jashtë shtetit. Ajo u themelua në vitin 2008 për të qenë grupi më konkurrues i zinxhirit të furnizimit në botë; që atëherë, ne kemi qenë të përkushtuar për të arritur këtë qëllim me shërbime të shkëlqyera, të qëndrueshme dhe kreative. Gnee Steel Group është bërë firma më profesionale e zinxhirit të furnizimit të çelikut në mbarë botën në Central Plains pas shumë vitesh punë të palodhur.

 

Gnee Steel-Gnee Steel Export Stainless Steel Company

  • Ekipi ynë i shërbimit ndaj klientit është këtu për t'ju ndihmuar 24/7.
  • Mostra falas, e personalizueshme, stok i madh
  • Çfarëdo që ju nevojitet, ne jemi këtu për ju.