Pse përdoren tuba çeliku inox për të bërë mobilje tani?
  1. Fillimi » blog » Pse përdoren tuba çeliku inox për të bërë mobilje tani?
Pse përdoren tuba çeliku inox për të bërë mobilje tani?

Pse përdoren tuba çeliku inox për të bërë mobilje tani?

Ndërsa tubat prej çeliku inox përdoren gjithnjë e më shumë në prodhimin e mobiljeve, ato mund të mos jenë materiali i vetëm i përdorur. Dizajnerët e mobiljeve shpesh kombinojnë tubat prej çeliku inox me materiale të tjera si druri, qelqi ose pëlhura për të krijuar pjesë unike dhe estetikisht të këndshme.

Pse është Tub çeliku inox Përdoret në mobilje?

1. Qëndrueshmëri: Çelik inox është jashtëzakonisht rezistent ndaj ndryshkut, korrozionit dhe njollosjes, gjë që e bën atë një material të shkëlqyeshëm për mobiljet, veçanërisht për mobiljet e jashtme ose me lagështi të tepruar. Garanton që me kalimin e kohës, mobiljet do të ruajnë tërheqjen e tyre estetike dhe qëndrueshmërinë strukturore.

2. Qëndrueshmëria: Çelik inox është një substancë e qëndrueshme dhe e fortë. Për shkak se është rezistent ndaj përkuljes dhe deformimit, është një zgjedhje e mirë për mobiljet që duhet të mbajnë peshë, duke përfshirë tavolinat, karriget dhe njësitë e rafteve. Mund të përballojë ngarkesa të mëdha.

3. Kosto të ulëta të mirëmbajtjes: Mobilje prej çelik i pandryshkshëm është e thjeshtë për tu mbajtur pastër dhe mirëmbajtur. Pamja e tij normalisht mund të ruhet me pastrim të rregullt me ​​një leckë të lagur dhe nuk kërkon ndonjë pastrues të veçantë ose veshje mbrojtëse.

4. Higjiena: Mobiljet e përdorura në kuzhina, institucione mjekësore ose në çdo mjedis tjetër ku higjiena është e rëndësishme duhet të jenë prej çeliku inox për shkak të cilësive të tyre të natyrshme antibakteriale. Për më tepër, për shkak se është joporoz, mbi të nuk do të rritet asnjë bakter ose mikrob.

5. Apeli estetik: Pamja e hijshme dhe bashkëkohore e çelikut inox shkon mirë me një sërë temash të dizajnit të jashtëm dhe të brendshëm. Për shkak të cilësive të tij të pasqyruara, ai shton një prekje të përsosjes dhe mund të japë përshtypjen se një hapësirë ​​është më e madhe.

6. Përparësitë Mjedisore: Materialet prej çeliku inox janë të qëndrueshme. Produkte të shumta të ndërtuara nga çelik inox përbëhen nga materiale të riciklueshme, duke i bërë ato plotësisht të riciklueshme. Prandaj është një opsion ekologjik për orendi.

7. Shkathtësia: Çelik inox formohet dhe prodhohet lehtësisht në një gamë të gjerë formash dhe stilesh. Ai u mundëson prodhuesve dhe dizajnerëve të prodhojnë një gamë të gjerë stilesh mobiljesh, nga industriale dhe tradicionale në minimaliste dhe futuriste.

8. Rezistent ndaj ndryshimeve të temperaturës: Në mjedise jashtëzakonisht të nxehta ose të ftohta, çeliku inox ruan integritetin e tij strukturor. Është i përshtatshëm për mobiljet e jashtme të ekspozuara ndaj një sërë kushtesh moti, sepse nuk shtrembërohen ose dobësohen kur ekspozohen ndaj nxehtësisë ose të ftohtit.

9. Jetë e zgjatur: Mobiljet prej çeliku inox janë të njohura për jetëgjatësinë e tyre. Në terma afatgjatë, është një zgjedhje me kosto efektive, sepse mund të zgjasë vite të tëra përdorimi pa vuajtur nga konsumimi i rëndë.

Klasa më popullore e çelikut inox për mobilje është 304

Çeliku inox më i popullarizuar dhe i sugjeruar shpesh për mobilje është çeliku inox 304, një çelik inox austenitik i adaptueshëm me 8% nikel dhe 18% krom, i njohur për forcën, qëndrueshmërinë dhe rezistencën e tij të lartë ndaj korrozionit.

Çelik inox është një material fleksibël për mobilje, sepse është jomagnetik, i lehtë për t'u pastruar dhe ka cilësi të mira saldimi dhe formimi.

Për shkak se mund t'i rezistojë temperaturave të larta dhe dëmtimeve kimike, çeliku inox i klasës 304 është një material i shkëlqyeshëm për mobiljet dhe mobiljet e jashtme të vendosura në vende me trafik të lartë. E gjithë kjo sigurohet me jetëgjatësi të jashtëzakonshme, rezistencë ndaj korrozionit dhe pak nevoja për mirëmbajtje.

Nota 304 mund të përshtatet që të përputhet me specifika të caktuara të projektimit, duke e bërë atë një opsion të shkëlqyeshëm si për aplikime rezidenciale ashtu edhe për ato komerciale.

Stainless çeliku 316 Tubat e mobiljeve kanë disa aplikime

Lidhja speciale e përdorur për prodhimin e tubave të mobiljeve prej çeliku inox 316 përbëhet nga hekuri, krom, nikeli, molibden dhe karboni. Me këtë kombinim, krijohet një material tubash që është tepër elastik dhe mund të zgjasë dekada përdorimi dhe abuzimi në rrethanat më të vështira. Aliazhi mbrohet gjithashtu kundër ndryshkut ose gropave të shkaktuara nga ekspozimi ndaj ujit ose mjediseve të ajrit të kripur për shkak të rezistencës së shkëlqyer ndaj korrozionit. Këta tuba kanë një përmbajtje më të lartë të kromit, gjë që gjithashtu rrit shumë rezistencën e tyre ndaj nxehtësisë, avullit dhe zjarrit. Këto karakteristika fizike, së bashku me forcën e tij afatgjatë, e bëjnë tubin e mobiljeve prej çeliku inox 316 produktin perfekt për dizajnin e mobiljeve.

Tubat e mobiljeve prej çeliku inox 316 përdoren shpesh për t'i dhënë pjesëve të mobiljeve një pamje elegante dhe të veçantë. Ky lloj tubi është i përsosur për shumicën e aplikacioneve të mobiljeve të jashtme, duke përfshirë sistemet e kangjellave, kornizat e mobiljeve të jashtme, këmbët dhe më shumë, për shkak të forcës, rezistencës ndaj korrozionit dhe pamjes bashkëkohore. Për më tepër, është një opsion i mirë për pajisjet shkencore për shkak të përçueshmërisë së jashtëzakonshme elektrike, gjë që e bën atë të përsosur për instrumente të ndjeshme. Për më tepër, për shkak të cilësive të tij unike antioksiduese që e mundësojnë funksionimin në temperatura të ashpra dhe situata acidike, tubi i mobiljeve SS 316 është rritur në popullaritet në një gamë të gjerë industrish prodhuese. Nga kjo rrjedh se performanca e tij e jashtëzakonshme dhe atraktiviteti vizual e bëjnë atë një opsion të shkëlqyeshëm si për përdorim rezidencial ashtu edhe për biznes në të gjithë globin.

Krahasimi i çelikut inox me metale të tjera

Çfarë është çeliku i butë?

Çelik inox bazohet në krom, ndërsa çeliku i butë bazohet në karbon. Krahasuar me çelikun e butë, çeliku inox është më rezistent ndaj korrozionit për shkak të përmbajtjes së tij të kromit. Çeliku inox është imun ndaj korrozionit sepse formon natyrshëm një kod të oksidit të kromit kur bie në kontakt me oksigjenin.

Çelik inox është më kompleks për t'u prodhuar sesa çeliku i butë, pavarësisht nga rezistenca e natyrshme e këtij të fundit ndaj korrozionit. Për të ndihmuar që çeliku i butë të mos ndryshket, çeliku i butë ka nevojë për përpunim të mëtejshëm, si p.sh. galvanizimi. Për shkak se çeliku i butë është më i lehtë për t'u ndërtuar, ai zgjidhet shpesh kur bëhet fjalë për materialet.

Hyrje në Materialet e Aluminit

Ne mund ta karakterizojmë çelikun inox si më të fortë dhe më të rëndë se alumini, prandaj, mund ta karakterizojmë aluminin si peshë të lehtë. Megjithatë, alumini peshon një të tretën më pak se çeliku inox në krahasim dhe përdoret në disa sektorë, si prodhimi i biçikletave dhe aeroplanëve. Prandaj, për shkak të raportit të peshës, alumini mbizotëron mbi çelik inox pavarësisht nga forca e tij.

Për më tepër, alumini është zakonisht më pak i kushtueshëm; megjithatë, duke qenë se të dy materialet përdoren në prodhim dhe ndërtim, është e dobishme që të dyja të kenë një nivel të lartë të rezistencës ndaj korrozionit. Për më tepër, alumini është një përcjellës i mirë i nxehtësisë, ashtu si çeliku.

Së fundi, sipërfaqja fleksibël e aluminit lehtëson manipulimin, shtrirjen dhe prerjen e thjeshtë. Për shkak të fleksibilitetit të tij ekstrem, alumini mund të formësohet në çdo formë të dëshiruar. Krahasuar me çelik inox, materiali është më i lehtë për t'u trajtuar sepse nuk thyhet.

A konsiderohet çeliku një metal?

Kombinimi i hekurit dhe karbonit, të cilët ngurtësohen për të prodhuar hekur, na lejon të bëjmë çelik. Hekuri shfaq shumë njolla dhe ndryshk pasi çeliku inox i reziston korrozionit; megjithatë, kjo mund të jetë e dobishme nëse mbledhni objekte hekuri. Çuditërisht, çeliku është më i qëndrueshëm dhe më i fortë nga të dy materialet kur bëhet fjalë për forcën. Krahasimi i mëtejshëm zbulon se shkalla 304 e çelikut inox është jomagnetike për shkak të pranisë së nikelit dhe kromit. Në të kundërt, për shkak se çelikut i mungojnë këto karakteristika, ai është magnetik.

Për më tepër, pamja e dobët e çelikut—veçanërisht në veshjet mat—e bën atë të shëmtuar. Por çeliku inox ka një avantazh mbi çelikun sepse ka krom në të, gjë që e bën atë të duket me shkëlqim.

Krahasuar me çelikun inox, çeliku është një substancë më e fortë, më elastike dhe që shpërndan nxehtësinë. Krahasuar me materiale të ngjashme, çeliku inox ka një përçueshmëri më të ulët të nxehtësisë. Çeliku përdoret më së shumti në industrinë e automobilave dhe produkteve elektrike për shkak të karakteristikave të jashtëzakonshme magnetike, pavarësisht forcës së tij të madhe.

imazhet e kokës së autorit
Autori: gneesteel Gnee Steel është një ndërmarrje profesionale e zinxhirit të furnizimit e angazhuar kryesisht në projektimin dhe përpunimin e pllakave të çelikut, spirales, profilit dhe peizazhit të jashtëm. Pas 15 vitesh zhvillimi, ajo është bërë një kompani udhëheqëse ndërkombëtare e zinxhirit të furnizimit të çelikut në Central Plains.

Gnee Steel-Gnee Steel Export Stainless Steel Company

  • Ekipi ynë i shërbimit ndaj klientit është këtu për t'ju ndihmuar 24/7.
  • Mostra falas, e personalizueshme, stok i madh
  • Çfarëdo që ju nevojitet, ne jemi këtu për ju.